Po stopách slavného rodu Kleinů na Šumpersku

25. listopad 2013

Tentokrát se vypravíme za romantikou do hor. Podnikatelský rod Kleinů patří k fenoménům habsburské monarchie poloviny devatenáctého století.

Prostá rodina pocházející z Přemyslova se postupně zařadila mezi nejvýznamnější průmyslníky v Rakousko - Uhersku. Podnikali v železářství, stavěli železnice, mosty a silnice. Sídlili v Loučné nad Desnou a v Sobotíně na Šumpersku, kde je připomínají zámky, parky a pohřebiště.

Na ta se tentokrát zaměříme především. Vyjdeme ze zámeckého parku v Loučné nad Desnou a navštívíme rodinnou hrobku ve stráni nad vesnicí. Poté se přesuneme do Sobotína k honosné novorenesanční stavbě mauzolea.

Budeme si povídat o dobách úspěchů rodu Kleinů i o časech, kdy jejich průmyslové impérium začalo chřadnout. Řeč bude také o devastaci jedinečné památky, která nemá v lesích našich hor obdobu. Naším průvodcem bude populární šumperský historik Drahomír Polách.

autoři: pese , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.