Po stopách slavného rodu Kleinů na Šumpersku

25. listopad 2013

Tentokrát se vypravíme za romantikou do hor. Podnikatelský rod Kleinů patří k fenoménům habsburské monarchie poloviny devatenáctého století.

Prostá rodina pocházející z Přemyslova se postupně zařadila mezi nejvýznamnější průmyslníky v Rakousko - Uhersku. Podnikali v železářství, stavěli železnice, mosty a silnice. Sídlili v Loučné nad Desnou a v Sobotíně na Šumpersku, kde je připomínají zámky, parky a pohřebiště.

Na ta se tentokrát zaměříme především. Vyjdeme ze zámeckého parku v Loučné nad Desnou a navštívíme rodinnou hrobku ve stráni nad vesnicí. Poté se přesuneme do Sobotína k honosné novorenesanční stavbě mauzolea.

Budeme si povídat o dobách úspěchů rodu Kleinů i o časech, kdy jejich průmyslové impérium začalo chřadnout. Řeč bude také o devastaci jedinečné památky, která nemá v lesích našich hor obdobu. Naším průvodcem bude populární šumperský historik Drahomír Polách.

autoři: pese , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová