Právní poradna: Pachuť po přestupkovém řízení bývá častá

15. květen 2018
hadka_170424-103333_haf.jpg

Ublížení na zdraví, urážka na cti, schválnosti, posměch nebo hrubá jednání patří mezi přestupky proti občanskému soužití.

„Nejčastěji řeším rvačky,“ říká JUDr. Zdeněk Kopečný.

Rvačky a jejich následky jsou téměř denním chléb advokátů. „Úkony trestního řízení můžou být zahájeny tak, že půjde o trestný čin, ale v průběhu vyšetřování, po výsleších svědků se z toho může vyklubat přestupek,“ vysvětluje olomoucký advokát.

Přestupková komise je kolektivní orgán, který zřizuje primátor nebo starosta. Bývá nejčastěji tříčlenná. „Zažil jsem ale i početnější. Jeden ze členů je vždycky v pozici předsedy,“ říká právník a dodává, že máme právo říct, když nám někdo nevyhovuje, že ho v komisi z jakéhokoli důvodu mít nechceme.

Také je důležité, abychom se, pokud je na nás spáchán přestupek, v rámci vysvětlení na policii nebo u přestupkového řízení přihlásili s nárokem na náhradu škody. Ať už jde o roztrženou bundu, rozbité brýle nebo mobilní telefon. „Když ten nárok uplatníte, stanete se procesní stranou a máte širší práva v přestupkovém řízení. Včetně možnosti podat odvolání.“ Určitě se to podle JUDr. Kopečného vyplatí.