Při home office si nastavte pravidelný rytmus

29. březen 2021

Nenechat se duševně zničit a striktně rozlišovat, kdy jsme doma a kdy v práci, radí odborníci lidem, kteří pracují z domu. Firemní sociolog Vojtěch Bednář dodává: „Mějte ve své domácnosti jeden koutek, u kterého budete jen pracovat a nedělat nic jiného.“

Home office se změnilo z vítaného a žádaného benefitu mnohdy až na předmět nenávisti. „Většina lidí je zvyklá na nějaký přirozený denní rytmus, který zahrnuje i změnu prostředí. V okamžiku, kdy se domov stal zároveň pracovištěm, se život člověka ochudil,“ vysvětluje Vojtěch Bednář.

Lidé byli na začátku koronavirové pandemie zmatení, postupně se učili fungovat a vytvářet si návyky, které vždy nebyly úplně praktické. „Dívat se ve tři ráno na mobil, jestli vám nepíše šéf, není dobré,“ je přesvědčený známý sociolog.

Vojtěch Bednář i při práci z domu doporučuje pravidelný kontakt s kolegy, aby nedošlo k rozluce ve výkonnosti a v týmové spolupráci.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.