Rozhledna v Brodku u Přerova je dílem místního nadšence

13. leden 2016

Nejen vysoké kopce nabízí úžasný rozhled. Mnohdy jsou malá návrší tak dobře položena, že je z nich vidět do dalekého kraje. To je případ kopečku jménem Stráž nedaleko Brodku, kde navíc od roku 2010 stojí půvabná rozhledna.

Rozhledny bývají cílem pochodů, ale i lidé tam zavítají i pro inspiraci na své další cesty. Daleké výhledy nám nabízejí krajinu jako na dlani a lákají nás na výšlapy tam, kde v dálce vidíme něco zajímavého.

Většinou rozhledny skutečně rostou na dominantních kopcích hor, nejsou však výjimkou ani vyhlídkové věže tam, kde bychom je opravdu nečekali – téměř na rovině. A to je také případ rozhledny, kterou v roce 2010 postavil nedaleko Brodku u Přerova místní nadšenec Jiří Vychodil.

Kopec Stráž, na jehož úbočí rozhledna stojí, není opravdu žádným velikánem. Je to oblý kopeček o nadmořské výšce pouhých 216 metrů.

Jeho devizou ovšem je, že je položen uprostřed mírně zvlněné krajiny široké nivy Moravy, a proto je krajina do daleka otevřena. Už při výstupu k rozhledně se člověku objevují před očima zajímavá panoramata.

Stejně jako vrchol, ležící východně od obce, není ani rozhledna nikterak velká. Dřevěná konstrukce nese vyhlídkovou plošinu ve výšce asi 8 metrů. Přesto je stavba velmi bytelně provedena.

Škoda jen, že ji v počátcích ničili vandalové. I proto ji její majitel obehnal plotem a její poklop uzavírá velký zámek. V době mé návštěvy na věži byly ale naštěstí obě zábrany otevřené, a tak jsem se klidně mohl vysoukat na vyhlídkový ochoz.

To, co člověk vidí, je opravdu nečekané. Samozřejmě, že nejlepší výhled je na samotný Brodek. Kromě centra obce s kostelem nemůžeme přehlédnout ani průmyslovou část s cukrovarem a dalšími podniky. Pohled k západu za dobrého počasí navíc nabídne i v dálce pohled na rozsáhlý masív lesa Království.

K rozhledně se prochází mladým sadem

Možná je vidět i do Olomouce, ale lehký opar mi to moc neulehčil. Naopak na jih od rozhledny je ke spatření silueta kostela v Dubu nad Moravou a věže Tovačovského zámku. Západně pak je vidět Rokytnice a Přerov. Za ním jsem spíše tušil, než viděl, Hostýnské vrchy, ale jak říkám, opar byl silnější než lidský zrak. Severní strana pak patří pohledu na Tršickou pahorkatinu v popředí s panoramatem Kokor.

Na rozhledně jsem strávil poměrně dlouhý čas. Leží sice jen nějakých 200 metrů od silnice z Rokytnice do Brodku, je tady ale nevšední klid a jen z dálky na vás doléhají zvuky civilizace.

Na stromcích malého sadu, kterým k rozhledně dojdete ze silnice, ševelí polní ptáci a vy si připadáte najednou malinkatí ve velebném chrámu stepi, kterou zčásti vymodelovala příroda a zčásti dopracoval člověk.

A to, že zde můžete být, je dílem nadšence, který nemyslel jen na sebe. Takže na závěr nezbývá než říci, díky pane Vychodile, za nevšední zážitek. Určitě přijdu zase.

autor: kbz
Spustit audio