Rozhledna v Brodku u Přerova je dílem místního nadšence
Nejen vysoké kopce nabízí úžasný rozhled. Mnohdy jsou malá návrší tak dobře položena, že je z nich vidět do dalekého kraje. To je případ kopečku jménem Stráž nedaleko Brodku, kde navíc od roku 2010 stojí půvabná rozhledna.
Rozhledny bývají cílem pochodů, ale i lidé tam zavítají i pro inspiraci na své další cesty. Daleké výhledy nám nabízejí krajinu jako na dlani a lákají nás na výšlapy tam, kde v dálce vidíme něco zajímavého.
Většinou rozhledny skutečně rostou na dominantních kopcích hor, nejsou však výjimkou ani vyhlídkové věže tam, kde bychom je opravdu nečekali – téměř na rovině. A to je také případ rozhledny, kterou v roce 2010 postavil nedaleko Brodku u Přerova místní nadšenec Jiří Vychodil.
Kopec Stráž, na jehož úbočí rozhledna stojí, není opravdu žádným velikánem. Je to oblý kopeček o nadmořské výšce pouhých 216 metrů.
Jeho devizou ovšem je, že je položen uprostřed mírně zvlněné krajiny široké nivy Moravy, a proto je krajina do daleka otevřena. Už při výstupu k rozhledně se člověku objevují před očima zajímavá panoramata.
Stejně jako vrchol, ležící východně od obce, není ani rozhledna nikterak velká. Dřevěná konstrukce nese vyhlídkovou plošinu ve výšce asi 8 metrů. Přesto je stavba velmi bytelně provedena.
Škoda jen, že ji v počátcích ničili vandalové. I proto ji její majitel obehnal plotem a její poklop uzavírá velký zámek. V době mé návštěvy na věži byly ale naštěstí obě zábrany otevřené, a tak jsem se klidně mohl vysoukat na vyhlídkový ochoz.
To, co člověk vidí, je opravdu nečekané. Samozřejmě, že nejlepší výhled je na samotný Brodek. Kromě centra obce s kostelem nemůžeme přehlédnout ani průmyslovou část s cukrovarem a dalšími podniky. Pohled k západu za dobrého počasí navíc nabídne i v dálce pohled na rozsáhlý masív lesa Království.
Možná je vidět i do Olomouce, ale lehký opar mi to moc neulehčil. Naopak na jih od rozhledny je ke spatření silueta kostela v Dubu nad Moravou a věže Tovačovského zámku. Západně pak je vidět Rokytnice a Přerov. Za ním jsem spíše tušil, než viděl, Hostýnské vrchy, ale jak říkám, opar byl silnější než lidský zrak. Severní strana pak patří pohledu na Tršickou pahorkatinu v popředí s panoramatem Kokor.
Na rozhledně jsem strávil poměrně dlouhý čas. Leží sice jen nějakých 200 metrů od silnice z Rokytnice do Brodku, je tady ale nevšední klid a jen z dálky na vás doléhají zvuky civilizace.
Na stromcích malého sadu, kterým k rozhledně dojdete ze silnice, ševelí polní ptáci a vy si připadáte najednou malinkatí ve velebném chrámu stepi, kterou zčásti vymodelovala příroda a zčásti dopracoval člověk.
A to, že zde můžete být, je dílem nadšence, který nemyslel jen na sebe. Takže na závěr nezbývá než říci, díky pane Vychodile, za nevšední zážitek. Určitě přijdu zase.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...