Spejbl s Hurvínkem nestárnou, jsou ve skvělé kondici, říká jejich divadelní umělecký ředitel David Janošek
Na otázku, jestli v dnešní době chodí rodiny do loutkového divadla, nadšeně odpovídá, že ano. „Hlediště máme pořád plné,“ raduje se David Janošek. Spejbl, Hurvínek, Mánička a paní Kateřina mluví více než dvaceti jazyky a stejné úspěchy jako u nás, sbírají i v zahraničí.
David Janošek vystudoval školu umění a designu, přidal k ní herectví na brněnské JAMU, aby se nakonec stal uměleckým šéfem Divadla Spejbla a Hurvínka a uznávaným scénografem a návrhářem kostýmů. Spolupracuje s divadly po celé republice, dvakrát hostoval ve slovenském Národním divadle v Bratislavě, pozvání dostal do Polska.
V Olomouci se podílel na činoherních inscenacích Dům Bernardy Alby, Rok na vsi, Splašené nůžky a Manon Lescaut, operetě Cornevillské zvonky nebo baletu Louskáček - Kouzelný příběh.
Dobrá výprava by podle Davida Janoška měla sloužit hlavně ke sdělnosti příběhu. „Není vždycky potřeba zaplácnout jeviště milionem věcí. Může z toho být vizuálně úžasná podívaná, která ale nerozvíjí příběh,“ vysvětluje a dodává, že i s jednou židlí se dá odehrát celý svět.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Jak se připravuje jeviště a pracuje s loutkami? Poznejte zákulisí Divadla Spejbla a Hurvínka
Spejbl a Hurvínek - loutkové duo, se kterým se můžete osobně setkat v Divadle Spejbla a Hurvínka v Dejvicích. Zákulisím nás provedl umělecký ředitel David Janošek.
-
Spejbl a Hurvínek na Tchajwanu? Noc před představením jsme se celý text přeučovali, směje se Klásek
Martin Klásek se od divadelního technika v montérkách dostal až k loutkoherectví. Už bezmála padesát let je spojen s postavami Spejbla a Hurvínka.
-
Jak se Hurvínek narodil? „Už je mi sto let a tak si moc nepamatuju,“ tvrdí taťka Spejbl
„On se tak jako vyskytl. Najednou tady byl a já si říkal: Hele, on je mi podobnej,“ vzpomíná v Blízkých setkáních loutka v černém fráčku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.