Spejbl s Hurvínkem nestárnou, jsou ve skvělé kondici, říká jejich divadelní umělecký ředitel David Janošek

Na otázku, jestli v dnešní době chodí rodiny do loutkového divadla, nadšeně odpovídá, že ano. „Hlediště máme pořád plné,“ raduje se David Janošek. Spejbl, Hurvínek, Mánička a paní Kateřina mluví více než dvaceti jazyky a stejné úspěchy jako u nás, sbírají i v zahraničí.

David Janošek

David Janošek vystudoval školu umění a designu, přidal k ní herectví na brněnské JAMU, aby se nakonec stal uměleckým šéfem Divadla Spejbla a Hurvínka a uznávaným scénografem a návrhářem kostýmů. Spolupracuje s divadly po celé republice, dvakrát hostoval ve slovenském Národním divadle v Bratislavě, pozvání dostal do Polska.

V Olomouci se podílel na činoherních inscenacích Dům Bernardy Alby, Rok na vsi, Splašené nůžky a Manon Lescaut, operetě Cornevillské zvonky nebo baletu Louskáček - Kouzelný příběh.

Dobrá výprava by podle Davida Janoška měla sloužit hlavně ke sdělnosti příběhu. „Není vždycky potřeba zaplácnout jeviště milionem věcí. Může z toho být vizuálně úžasná podívaná, která ale nerozvíjí příběh,“ vysvětluje a dodává, že i s jednou židlí se dá odehrát celý svět.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související