Spoluvlastnictví je vynález ďábla, říkávají právníci. Kdy se může stát problémem?
Spoluvlastnictví je vlastnické právo, které společně náleží více osobám. „Bohužel subjekty se ne vždy dokáží dohodnout, pak přichází na řadu soud,“ říká Filip Melzer.
Spoluvlastníkem se staneme tak, že si společně s dalšími lidmi (životními partnery, kolegy, se kterými podnikáme) pořídíme společnou věc, nebo něco zdědíme. „Říká se, že kvalita rodinných vztahů se projeví v dědickém řízení. Pak se opravdu pozná, jestli všichni drží pohromadě,“ komentuje doc. JUDr. Filip Melzer z Právnické fakulty Univerzity Palackého.
O změnách nemusejí spoluvlastníci rozhodovat jednomyslně, stačí nadpoloviční většina. Ale pozor, vychází se z velikosti spoluvlastnických podílů. Každý spoluvlastník může zažádat o zrušení spoluvlastnictví. Buď se zúčastnění dohodnou a jeden z nich vyplatí dohodnutou cenu, nebo se musí obrátit na soud. „Vypořádání může probíhat například tak, že se věc rozdělí,“ vysvětluje olomoucký právník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.