Svět sleduje z nadhledu geoinformatik Jakub Miřijovský
„Když jsme začínali s drony v roce 2010, nikdo v republice nám nevěřil,“ říká host ve studiu. V dětství se věnoval orientačnímu běhu a na střední škole geodézii. Na ostravské univerzitě studoval fyzickou geografii a geoekologii.
Na olomoucké katedře geoinformatiky pracuje řada různých odborníků. Náš host se zabývá snímkováním terénu a následným zpracováním dat, vytvářením leteckých map, aplikací a modelů.
Krajinu fotografuje za pomoci dronů i pilotovaných letounů. Od roku 2011 spolupracuje s CHKO Litovelské Pomoraví, kde monitoruje pohyby ramen Moravy a proměny krajiny i líhniště komárů. V Jeseníkách zase sleduje vegetaci a získané informace pak slouží CHKO pro management v krajině.
Olomouc snímkoval pro potřeby výzkumů na katedře v rozlišení vyšším, než známe z běžně dostupných webových map, z výšky sledoval termokamerou i teplotu ve městě.
Stejně jako jiní odborní pracovníci z katedry geoinformatiky cestuje do zahraničí a účastní se mezinárodních konferencí. „Na kongresu si vždycky ověříme, že v Olomouci jsme na stejné úrovni jako kolegové z Austrálie, Spojených států Amerických a podobně,“ zmiňuje v rozhovoru Jakub Miřijovský.
Související
-
Místo, kde vkládají do počítače prostor
Dron, 3D tiskárna, stovky i tisíce let staré mapy a zařízení, které snímá pohyby očí – i s tím pracují odborníci na Katedře geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Un...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.