Ubytovna mezi rodinnými domky? Právnička radí co dělat, když nesouhlasíme
Pokud nesouhlasíte se stavbou ve svém blízkém okolí, vznášejte námitky, opakovaně se domáhejte změny, říká JUDr. Lenka Příkazská.
„Případně po zahájení provozu hlídejte, jestli se dodržují všechny povinností a zákonná pravidla a upozorňujte na jakékoli pochybení,“ dodává.
S vlastním majetkem si můžeme nakládat podle své vůle. Právo každého subjektu ale končí tam, kde začíná právo toho dalšího. „Nikdo nesmí zasahovat do práv dalších lidí, ať už je to vlastnické právo, právo držby, nájemní právo,“ vysvětluje Příkazská.
V rámci převodů není vlastník nemovitosti nijak omezený. Může ji převést na jakoukoli další osobu, třeba i nezletilou se souhlasem soudu. „Pokud ale na nemovitosti neváznou nějaké právní závady, které by tomu bránily, jako například zástavní právo,“ upřesňuje přerovská právnička. Dále vysvětluje například rozdíl mezi kupní a darovací smlouvou, kterými se může realizovat převod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.