Udržet dobrou kvalitu života. To je jedním z hlavních pilířů paliativní péče
Pomoc nabízet nejen pacientovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí, ale i jeho okolí. „Jedna věc je dobře ošetřit symptomy, nepříjemné projevy nemoci, ale stejně tak je důležité je být těm lidem nablízku,“ říká Leona Martínková z Hospice na Svatém Kopečku.
Právě z jejích zkušeností vyplývá, že pokud lidé žijí v milujícím prostředí, cítí se přijatí, tak mnohdy potřebují méně léků na bolest. „Utrpení pramení často z psychiky,“ je přesvědčená vedoucí domácí a zdravotní hospicové péče.
Upozorňuje na fakt, že stále vznikají nové služby, jako např. ambulance paliativní medicíny. V těch se lékaři zaměřují na ty nemocné, jejichž situace zatím nevyžaduje péči lůžkového nebo mobilního hospice.
„Ambulance nám umožňují vydat se i za pacienty, za kterými jsme dříve nemohli,“ těší Leonu Martínkovou. Nejčastější problémy, kterými se zabývají, jsou bolest, dušnost, nechutenství, nevolnost, úzkost a deprese.
Do určitého stádia jsou pacienti schopni i o sobě rozhodovat sami. „V paliativní péči se jich na všechno ptáme a vycházíme z toho, co chtějí,“ upozorňuje odbornice ze Svatého Kopečka s tím, že jejich přání jsou naprosto klíčová.
Související
-
Hospicová péče v Česku. Jak konkrétně funguje a jsou její kapacity dostatečné?
Hospicová péče nepřidává dny k životu, ale život ke dnům. Tak zní motto Marie Svatošové, zakladatelky hospicového hnutí v České republice. Co to vlastně je hospicová péče?
-
Když se blíží poslední dny. Dušičkový seriál Českého rozhlasu Olomouc se věnuje hospicové péči
Většina z nás si podle průzkumů přeje umírat doma. Málo komu se to ale podaří. Ve speciálním dušičkovém seriálu se zaměřujeme na otázky spojené s umíráním.
-
Ty, co doprovázejí. Dokument o pomoci lidem v posledních chvílích života
Díky péči blízkých a pomoci personálu mobilních hospiců už nemusí ani odcházení ze světa živých být krutou a osamělou cestou v samotě a sterilitě nemocničního pokoje.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.