Z učitele tělocviku v Československu kapitánem Boeingu 737 v Kanadě. Profesní cesta Adama Adamčíka je pestrá
Pochází z Olomouce, kde se věnoval ploutvovému plavání. Úspěšně, překonal několik národních rekordů. Vystudoval učitelství, obor tělocvik - branná výchova. Žít chtěl ale mimo Evropu, ve svobodě.
Kvůli sportu a přírodě zvolil Kanadu, do které emigroval v polovině 80. let. „Věděli o tom jenom čtyři lidé. Rodiče mé rozhodnutí pochopili hned při první návštěvě,“ vypráví Adam Adamčík.
Věděli o tom jenom čtyři lidé. Rodiče mé rozhodnutí pochopili hned při první návštěvě.
Adam Adamčík o své emigraci
Učil nějakou dobu i za oceánem, všechno ale změnila návštěva Airshow. „Rozhodl jsem se, že budu létat,“ vzpomíná. Studoval, procházel výcvikem od soukromého, přes dopravního pilota až po Boeingy. Začínal na malých letadlech, přistával na pevné zemi, vodě, sněhu i ledu.
Létal na Antarktidě, v Grónsku, Čadu, Kamerunu, Libyi, Thajsku, Kyrgyzstánu, Irsku, Barmě, na Maledivách nebo Havaji. Prostě na všech kontinentech s výjimkou Jižní Ameriky. Tu ale projel celou na stroji svobody, na motorce.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.