Zážitky z proměn na Šeráku
Šerák. 1351 metrů vysoká hora patří k nejoblíbenějším výletním cílům Hrubého Jeseníku. Vede na ni spousta cest, z Ramzovského sedla lanovka, z kopce dolů sjezdovka.
Do historie výletů se Šerák zapsal už v roce 1888, kdy zde německý Moravskoslezský sudetský horský spolek otevřel, v té době neobvyklou, turistickou chatu.
Dřevěnou stavbu na vrchu Hochschar (německý název Šeráku), která se podobala jesenické radnici, v červnu 1892 poctil návštěvou velmistr Řádu německých rytířů.
Ovšem za několik měsíců, v únoru roku 1893, chlouba Moravskoslezského sudetského horského spolku na pomezí Moravy a Slezska vyhořela. Už následujícího roku tu ale stála chata kamenná, která v rozšířené podobě slouží jesenickým turistům dodnes.
Vrchol Šeráku je místem, kde se dokáže někdy rychle střídat zamračená obloha s jasným slunečním svitem. Návštěvníkovi obklopenému mrakem, se můžou v mžiku otevřít pohledy do rozlehlého údolí směrem k městu Jeseník a dále k polským rovinám. Během proměnlivého počasí je možné tu sledovat fascinující hry světla a oblaků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová