Zemřel spisovatel a velký rozhlasák z Brna Antonín Přidal

7. únor 2017

Ve věku 81 let zemřel Antonín Přidal, významná osobnost nejen brněnské kultury. Právě této vyjímečné osobnosti byl věnován také jeden díl z cyklu Hlásí se Olomouc.

Překladatel z angličtiny, španělštiny, francouzštiny, básník, spisovatel, publicista a vysokoškolský pedagog Antonín Přidal se narodil 13. října 1935 v Prostějově. Jeho dětství je spjato s oblastí Hané, ale následující léta života strávil v Brně, kde vystudoval anglistiku a hispanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

V rozhlase začínal v roce 1958 na půl roku jako elév a od roku 1960 jako redaktor literárního oddělení v Brně. Přišel do redakce, v níž jako vedoucí působil básník Jan Skácel. Antonín Přidal se podílel na pořadech humoristických, i na poezii a próze. Dokonce natáčel i reportáže v terénu.

Jeho rozhlasová činnost byla na dlouho ukončena s nástupem let sedmdesátých. A to proto, že - jak říká - nemohl uspokojivě odpovědět na otázky týkající se vstupu spojeneckých vojsk a na to, jestli hodlá podporovat politiku nového vedení KSČ. Pod svým jménem pak nemohl publikovat, a tak následujících deset let překládal pod jmény přátel.

Čtěte také

Od roku 1990 přednáší Antonín Přidal na Divadelní fakultě JAMU, od roku 1991 byl vedoucím ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky. Zde se stal jeho žákem dnešní zkušený rozhlasový režisér Michal Bureš. „On neučí přímo, on dává příklady,“ tak mluvil o svém učiteli. „V tom tkví jeho záludnost. Je to člověk, který je vlastně introvert, takže spoustu zákrut té jeho povahy dohlédne člověk až mnohem později. On je nekompromisní, ale přitom vlídný. Vlídně nekompromisní. Tak to mě naučil ve vztahu k mým žákům, i ve vztahu ke všem, se kterými jsem kdy spolupracoval,“ řekl Bureš.

A další z Přidalových žáků a současně i režijní pokračovatel Michala Bureše v olomouckém rozhlasovém studiu Tomáš Soldán o prof. Přidalovi říká: „Byl to člověk, který uvažoval nad věcmi hodně komplexně. To znamená, že nás nevedl jenom k rozhlasu, ale snažil se nám ukazovat rozdíly a spojnice mezi rozhlasem a literaturou, mezi rozhlasem a dramatem, mezi rozhlasem a reálným světem. A hlavně to byl člověk, který přicházel s uvažováním a vyjadřováním básníka.“

Režisér Michal Bureš spolupracoval roku 2006 jako dramaturg s Antonínem Přidalem na rozhlasové inscenaci mladé autorky Lenky Tilichové Něha ve skříni, prof. Přidal provázel na vlnách Českého rozhlasu Olomouc jedním Štědrým večerem a jako autor a interpret se představil roku 2009 ve čtyřdílné rozhlasové podobě své stejnojmenné knihy Kouzlo nechtěného.

Kromě několika básnických sbírek, publicistických knih a filmových a televizních scénářů napsal Antonín Přidal řadu divadelních a rozhlasových her, souborně vydaných ve dvou svazcích (Všechny moje hlasy a jiné hry,1994, Políček č. 111 a jiné hry, 2006). V letech 1990-2003 byl autorem a moderátorem televizních cyklů Klub Netopýr a Z očí do očí. Prof. Antonín Přidal získal rovněž řadu ocenění: roku 1998 mu byla například udělena novinářská cena Ferdinanda Peroutky, roku 2007 Státní cena za překladatelské dílo a roku 2008 Cena města Brna za literární činnost.

autoři: sul , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.