Ženy alkoholičky umějí svůj návyk velmi dobře tajit, říká doktor Petr Bartoň

31. říjen 2024

Nikdo se závislým nestane proto, že chce. Alkoholismus je onemocnění. Chronické a recidivující, které má tendenci se vracet. „Neexistuje vyléčený alkoholik, ale pouze doživotní abstinent,“ konstatuje primář oddělení závislostí Psychiatrické léčebny ve Šternberku Petr Bartoň.

Ženy sáhnou po alkoholu z mnoha důvodů. Velmi často v zátěžové situaci, když např. ztratí někoho blízkého, mají poruchy spánku nebo úzkostné poruchy, změny nálad apod. Podle doktora Bartoně se navíc ženám daří problém velmi úspěšně dlouhou dobu skrývat. „Záleží jim více než mužům na tom, jak vypadají a působí, častěji proto pijí doma,“ vysvětluje. 

Důležité je, aby se ženy odhodlaly vyhledat pomoc. „Najít psychiatra se specializací pro návykové nemoci nebo adiktologickou ambulanci, kde s odborníky vytvoří strategii, jak postupovat,“ upřesňuje šternberský primář s tím, že pak následuje doporučení na ambulantní nebo ústavní léčbu. Ta je ale vždy založená na dobrovolnosti.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.