Astma - nemoc Vladimíra Menšíka

10. září 2014

Jeho herečtí kolegové říkávali, že jen díky astmatu se mohli prosadit i oni. Přece jen se mu dýchávalo obtížněji…

Astma postihuje dýchací cesty a dochází k jejich dlouhodobému zánětlivému postižení. V České republice žije asi osm set tisíc lidí, kteří trpí astmatem, nejvíce jsou postiženy malé děti.

Vliv na spuštění astmatu má hned několik faktorů - např. virová infekce, změny počasí, působení alergenů, stresové situace, pasivní kouření. Mezi základní příznaky patří zhoršené dýchání, bolest na hrudi, otoky sliznice, nadměrná tvorba hlenu…

Lidí postižených astmatem každoročně přibývá. V současné době je k dispozici řada účinných moderních léků, které dokážou astmatický zánět v průduškové sliznici tlumit a zabránit vzniku nevratných změn průduškové stěny. Podmínkou úspěšné léčby však je včasné rozpoznání astmatu v jeho počínajících příznacích, které jsou často netypické nebo skryté.

Jak se astma diagnostikuje, jak se léčí? Kdy dochází k tzv. astmatickým záchvatům? Můžeme s astmatem sportovat? Na dotazy bude v Apatyce Českého rozhlasu Olomouc odpovídat MUDr. Lubomír Heller z Oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Olomouc.

autor: voj
Spustit audio