Barokní sýpka v Ludéřově
V roce 1349 je uváděn, jako vůbec první zmínka o obci, i její majitel – drobný vladyka Ludéř z Ludéřova.
Historikové se domnívají, že to byl syn zakladatele obce a sídlil na tvrzi, která byla mocenským i hospodářským centrem obce. A podle archeologů stávala tvrz právě na jih od současné návsi – v místech, kde stojí hospodářské budovy dodnes a kde stojí i tato sýpka.
Z písemných pramenů víme, že majitelé tvrze se často střídali. Ke konci 14. století ji získává rod vladyků z Čekyně.
Písemně je tvrz ještě uváděna k roku 1447 při příležitosti prodeje panství z majetku bratrů Beneše a Ješka z Ludéřova Smilovi z Křemže. V letopise je uveden hospodářský dvůr a kopec, který by mohl být místem, kde stávala tvrz.
Zajímavé je, že v pozdějších dokumentech se opět objevuje pojmenování tvrz, není tedy vyloučeno, že původně zaniklé sídlo bylo v této době opět obnoveno.
Dalšími majiteli hospodářského dvora a tvrze se stali po roce 1490 páni ze Švábenic. Ti vlastnili panství až do roku 1547, kdy se majitelem stává olomoučan Lukáš Grim.
I po jeho smrti se vlastnictví panství často střídalo. Byli mezi nimi i olomouční měštané a dá se předpokládat, že tvrz, jakožto dům k bydlení, nebyla příliš využívána.
Přesto je ještě uvedena v trhové smlouvě z roku 1631 mezi zemskými komisaři a Fridrichem Wojstovem z Bogdunovic, ve které je Ludéřov a Střížov částí laškovského statku.
Jak to dále bylo nejen s tvrzí, ale také se sýpkou, která tu byla v období baroka postavena, se dozvíte v naší rozhlasové pohlednici ve čtvrtek 19. září.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.