Bolí vás záda? Důvodem může být zúžení páteřního kanálu, říká neurochirurg

24. květen 2018

Lumbální znamená bederní, spinální je páteřní a stenóza je termín pro zúžení. Lumbální spinální stenózu dnes i díky magnetické rezonanci diagnostikují stále více seniorům. 

„Nejde tady o útlak míchy, jak si leckdo představuje. Jenže i tlak na nervové struktury, o které v tomto segmentu páteře běží, umí samozřejmě velmi, velmi potrápit,“ vysvětluje olomoucký neurochirurg Lumír Hrabálek.

Málo se také mluví o významu opravdu řádného vyšetření a pečlivého odlišení rozdílných diagnóz. „Jde například o to, abychom podle příznaků, anamnézy i zobrazení tělesných struktur správně určili, zda jde skutečně o potíže s páteří a nervy (neurogenní klaudikaci), a ne třeba problematiku cévní (vaskulární), která se může projevovat podobně,“ upozorňuje docent Hrabálek. Více o stenóze páteře se dozvíte v rozhovoru.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...