Českoslovenští vlčáci se sešli v Litovelském Pomoraví. V Chromči se cyklisté občerstvují u Samotoče

16. květen 2018
Kraj na dlani
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Československý vlčák

Rybářská sezóna je v plném proudu, někteří rybáři ale úlovky domů nenosí. V Hnojnicích se děti připravují na všesokolský slet. V Křelově chystají kovářskou akci.

U řeky Bečvy, ale také u Skašovských a Hustopečských jezer nebo u venkovských rybníků. To jsou místa, kde rybáře na Přerovsku zastihnete nejčastěji. Patří mezi ně i Tomáš Vencl, který chytá ryby od klukovských let. Jen už si úlovky nenosí domů, pouští je zpátky do vody. V Oseku nad Bečvou ho s mikrofonem zastihla Jana Zemková.

Československý vlčák budí respekt svým vlčím zjevem. O víkendu se jich sešlo skoro 90 poblíž Horky nad Moravou. Psi a jejich chovatelé se setkali konkrétně v areálu Lovecké chaty v Litovelském Pomoraví. Chvilku na rozhovor si našel předseda výboru pro Moravu a Slezsko Klubu chovatelů československého vlčáka Karel Čundrla. Povídal si s ním Aleš Spurný.

Hnojice jsou typická hanácká vesnice, která leží jen šest kilometrů od Šternberka. Známé jsou především svými tradičními hody, které pořádají v srpnu. Hnojice, to je ale taky sport a Sokol, ve kterém se děti už řadu měsíců věnují nácviku skladeb pro Všesokolský slet. Vydala se za nimi Dita Vojnarová.

Hostinec U Obra Drásala v Chromči na Šumpersku je proslulý nejen obrazem chromečského rodáka a hanáckého velikána, jehož jméno nese, ale také příjemným posezením na frekventované cyklistické trase. Teď se zde mohou návštěvníci občerstvit i v době, kdy je hostinec zavřený. Nápis Samotoč na tabuli před zahrádkou totiž láká na samoobslužný výčep i prodej nealko nápojů. Mezi náhodné hosty samoobslužné restaurace zašel i Mirek Kobza.

Na závěr vás pozveme na jednu velkou kovářskou akci a nebude to překvapivě na Helfštýn. V areálu pevnosti v Křelově u Olomouce o víkendu zaplanou ohně a rozezvučí se kovářské kovadliny. Více o akci prozradí předseda spolku Kováři Olomouckého kraje Jiří Baťa.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...