Duben je ideální čas pro jarní údržbu okrasné zahrady. Začíná také motorkářská sezóna

Luboš Širak, správce klubu Choppers Knírači Štěpánov
Luboš Širak, správce klubu Choppers Knírači Štěpánov

Jaro láká ven zahrádkáře i motorkáře. Kromě nich se budeme věnovat řemeslům, která mají přesah také do umění – sklářství a truhlářství. A dostane se i na dobročinnost.

Jarní údržbu zahrady bychom měli stihnout dřív, než začnou rostliny rašit. Ivana Richtrová z Velkého Újezdu na Olomoucku se okrasné zahradě věnuje už pár dnů. Jak sama říká, s láskou a po chvilkách, když zrovna není v práci. Každopádně má velkou výhodu. Vystudovaná speciální pedagožka se totiž vyučila zahradnicí. Povídala si s ní Jana Zemková.

Sklářská výtvarnice Adéla Lakomá pochází z Prosenic na Přerovsku. Má za sebou přes 20 výstav, získala prestižní Cenu Ludvíka Mosera a díky ní následně stáž v prestižní karlovarské sklárně Moser. Na olomouckém večeru Pecha Kucha, který představuje mladé umělce, jsme se jí Petra Ševců zeptala, jak se vůbec k práci se sklem dostala.

Martin Giesel miluje práci se dřevem, proto se taky vyučil truhlářem. Vyrábí nejen nábytek, ale taky sochy, umělecké předměty, šperky, hračky pro děti i nejrůznější doplňky. Žije ve Slatinicích na Olomoucku, dílnu má v nedalekých Drahanovicích, v prostorách tamního zemědělského družstva, kam se za ním vypravila Dita Vojnarová.

Knihovna na vesnici nemusí být jen centrem kultury a vzdělanosti, ale také místem, kde je možné pomoci potřebným. V Dolních Studénkách na Šumpersku se humanitární sbírka stala tradicí a minulý týden probíhala už pošesté. Miroslav Kobza se tam vydal a setkal se s knihovnicí Martinou Remešovou.

Jaro láká ven i motorkáře. Trávník u kostela svaté Barbory ve Štěpánově na Olomoucku i velkou zahrádku restaurace zaplnili o víkendu rozmanité stroje. Tam se s nimi setkal Aleš Spurný. Odtud pak motorkáři vyrazili na spanilou jízdu krajem. Akci i zdejší motorkářský klub nám za pořadatele představil Luboš Širak.