Flora košt vyhrála hruškovice od Kyjova. V hostinci na Skaličce u Zábřehu točí pivo skoro 300 let

17. říjen 2018
Kraj na dlani
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hruška

Popovídáme si s uměleckými kováři z Kostelce na Hané, aktivními seniorkami z Týnce nad Bečvou i obyvateli Střemeníčka. Ochutnáme oceněnou pálenku i pivo v prastaré hospodě.

Říká se: jaký otec, takový syn. V případě uměleckých kovářů z Kostelce na Hané to platí dvojnásob. S bratry Ivo a Milanem Stawaritschovými si Petra Ševců povídala o tom, kdy vlastně s kovařinou začali.

Jak vyrobit dobrou ovocnou pálenku? Poradí šampion letošního Flora koštu Miroslav Vaculík, který žije ve Vřesovicích nedaleko Kyjova. Velkou cenu získal loni i letos za svou hruškovici, bodovala ale i jeho pálenka z oskeruše. Na košt se vydal s mikrofonem Aleš Spurný.

Seniorky z Týna nad Bečvou mají vlastní spolek. Ve volném čase nacvičují taneční a pěvecká čísla, se kterými pak vystupují v okolních obcích. Věnují se ručním pracím, pořádají výstavy a nevyhýbají se ani sportu. O společném sportování si s nimi povídala Jana Zemková.

Jako o „hanáckém bermudském trojúhelníku“ se mluví o obcích Javoříčko, Veselíčko a Střemeníčko na Bouzovsku. Lidé si tu pochvalují nádhernou přírodu a klid. Je to ale na úkor služeb a zábavy, které jsou tu hůře dostupné. Ve Střemeníčku bydlí Iva Schmalzová, která by už rozhodně neměnila, jak se svěřila Ditě Vojnarové.

První zmínka o hospodě v zábřežské místní části Skalička spadá až do roku 1740 a ještě předtím tady byla panská krčma. To řadí zdejší hostinec mezi nejstarší na Zábřežsku. Malá studánka, kterou dodnes najdeme v mohutných sklepích, přispěla k tomu, že tu byl kdysi dokonce i pivovar. S příslušníky třetí a čtvrté hostinské generace Ivou a Vladimírem Pěničkovými si Mirek Kobza povídal nejen o historii, ale také o současnosti vesnických hostinců.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...