Folklór, jazz i klasika s cimbálem. BROLN zahrál v atriu nové budovy Českého rozhlasu Olomouc
Loňské předvánoční vystoupení Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů v našem Velkém studiu se setkalo s velkým ohlasem. I proto jsme se letos rozhodli pozvat tento legendární soubor znovu. A opět to byl skvostný kulturní zážitek.
Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, zkráceně tedy BROLN, vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Kapela vznikla spojením tří původních folklórních souborů původem ze Slovácka, Valašska a z Hané.
Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další. Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle dramaturgů a uměleckých vedoucích.
V roce 2006 byla z rozhodnutí Českého rozhlasu obnovena činnost BROLNu jako rozhlasového tělesa. V podmínkách oproti minulosti sice skromnějších, avšak přesto s rozhlasovou záštitou, se mohl orchestr pokusit navázat na slavnou minulost. Přestože BROLN musel na sklonku roku 2012 z rozhlasu opět odejít, jeho spolupráce s rozhlasem pokračuje a intenzivní umělecká činnost může pokračovat.
Vystoupení BROLNu se uskutečnilo ve středu 29. listopadu netradičně v atriu naší budovy v Pavelčákově 19. Koncert si můžete pustit zpětně prostřednictvím YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu nebo poslechnout díky audiozáznamu zde na webu či v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Kalendář Koncertních střed Českého rozhlasu Olomouc na následující týdny a měsíce
Pravidelně pro vás připravujeme koncerty v našem Velkém studiu. Na koho se můžete v nejbližších měsících těšit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.