Folklór, jazz i klasika s cimbálem. BROLN zahrál v atriu nové budovy Českého rozhlasu Olomouc

29. listopad 2023

Loňské předvánoční vystoupení Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů v našem Velkém studiu se setkalo s velkým ohlasem. I proto jsme se letos rozhodli pozvat tento legendární soubor znovu. A opět to byl skvostný kulturní zážitek.

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, zkráceně tedy BROLN, vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Jeho zakladatelem, prvním uměleckým vedoucím a dramaturgem byl Jaroslav Jurášek. Kapela vznikla spojením tří původních folklórních souborů původem ze Slovácka, Valašska a z Hané.

Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další. Repertoár a zvuk orchestru se částečně proměňoval podle dramaturgů a uměleckých vedoucích.

V roce 2006 byla z rozhodnutí Českého rozhlasu obnovena činnost BROLNu jako rozhlasového tělesa. V podmínkách oproti minulosti sice skromnějších, avšak přesto s rozhlasovou záštitou, se mohl orchestr pokusit navázat na slavnou minulost. Přestože BROLN musel na sklonku roku 2012 z rozhlasu opět odejít, jeho spolupráce s rozhlasem pokračuje a intenzivní umělecká činnost může pokračovat.

Vystoupení BROLNu se uskutečnilo ve středu 29. listopadu netradičně v atriu naší budovy v Pavelčákově 19. Koncert si můžete pustit zpětně prostřednictvím YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu nebo poslechnout díky audiozáznamu zde na webu či v aplikaci mujRozhlas.

autoři: Jiří Matějů , dja

Související