Historická chvíle! Český rozhlas Olomouc se přestěhoval do nové vlastní budovy v Pavelčákově ulici

Ve středu 18. května 2022 po 13. hodině došlo k velkému momentu v historii Českého rozhlasu Olomouc. Oficiálně se totiž novým domovem vaší oblíbené regionální stanice stala budova v Pavelčákově ulici.

Slavnostního přestřižení pásky se v nové budově Českého rozhlasu Olomouc v Pavelčákově ulici ujali generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, herec Igor Bareš, olomoucký arcibiskup Jan Graubner a ředitel stanice Českého rozhlasu Olomouc Josef Podstata.

Po tomto slavnostním okamžiku všichni přítomní hosté vypustili ke skleněnému stropu budovy 99 balónků symbolizujících přesně 99 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání tehdejšího Československého, dnes Českého rozhlasu.

Ke stěhování olomoucké stanice dochází po dlouhých 73 letech! Po tak dlouhé době Český rozhlas Olomouc opouští své sídlo, které bylo na adrese Horní náměstí 21. Nově nás najdete jen o kousek dál, v podstatě za rohem na adrese Pavelčákova 19 ve zrekonstruované budově, která v minulosti sloužila jako prodejna nábytku.

Jak šel čas:

  • 9. ledna 1949 – Začátek vysílání Česko-slovenského rozhlasu Olomouc
  • 1960 – Olomoucké studio se stává pobočným studiem Českého rozhlasu Ostrava
  • 3. ledna 1994 – Obnovení samostatného vysílání Českého rozhlasu Olomouc
  • 18. května 2022 – Otevření nové budovy Českého rozhlasu Olomouc v Pavelčákově ulici

Český rozhlas z důvodu rostoucích nároků na technické a provozní požadavky vysílání v roce 2018 budovu v Pavelčákově ulici 19 zakoupil. Na základě architektonického návrhu opavského studia Ateliér 38 poté byla na podzim roku 2020 zahájena rozsáhlá rekonstrukce interiérů budovy, kterou provedla stavební společnost Zlínstav, a. s.

Čtěte také

„Po téměř pětiletém snažení dostává olomoucké studio modernizované technické zázemí včetně současného digitálního vybavení a všichni, kteří vysílání připravují, se mohou těšit z podmínek, které odpovídají 21. století,“ těší ředitele Českého rozhlasu Olomouc Josefa Podstatu. „Za to se sluší poděkovat nejvyššímu vedení Českého rozhlasu,“ dodává Podstata.

V průběhu rekonstrukce byla v zadní části objektu vybudována nová rozhlasová studia. Ochozy a přední část budovy tvoří kancelářské prostory. Původní atrium bylo upraveno tak, aby navozovalo monumentální vzezření vnitřního prostoru, přičemž v jeho přízemí je zakomponován historický portál, který původně tvořil vstup do domu. Nová budova je vybavena moderními rozhlasovými technologiemi, počítačovými sítěmi a vzduchotechnikou. Architekti ponechali v objektu viditelné rozvody, které dotváří industriální vzhled budovy.

Nová budova Českého rozhlasu Olomouc

„Český rozhlas Olomouc je moderní regionální studio. Jeho vysílání informuje a baví tisíce obyvatel Olomouckého kraje. Škála činností studia je obrovská. Od rychlého a objektivního zpravodajství až po rozhlasovou prvovýrobu složitějších dramaturgických celků. Byli bychom rádi, kdyby studio ještě více plnilo roli kulturního centra Olomouce a celého kraje. K tomu potřebuje moderně zařízené prostory. Prvorepublikový komerční objekt v centru města se zdá být jako skvělá volba,“ uvádí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Pro posluchačky a posluchače, kterým velmi děkujeme za jejich neutuchající přízeň, se nic nemění. „I z nové budovy k vám budou přicházet hlasy lidí, které máte rádi, písničky, které si zazpíváte, uslyšíte pořady a rubriky, které znáte a na které třeba i čekáte,“ ujišťuje Jiří Matějů, vedoucí programu Českého rozhlasu Olomouc.

Nové moderní prostory navíc pomohou celému týmu Českého rozhlasu Olomouc stávající programovou nabídku ještě vylepšovat. „Rozhodně nechceme usnout na vavřínech, ale pokud budeme dělat programové změny, vždy při jejich zvažování budou naši posluchači tím nejdůležitějším faktorem,“ dodává Matějů.

René Zavoral

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu

„Jsem rád, že mohu novému studiu a všem jeho činnostem popřát hodně štěstí a úspěchů a jsem hrdý na veškerou práci, kterou zaměstnanci i externisté Českého rozhlasu Olomouc denně odvádějí. Začíná jeho nová etapa a já věřím, že bude plná optimismu a radosti z dobře vykonané práce. Posluchačům této stanice pak přeji hodně soustředěného poslechu nad pořady, které mají rádi a které pro ně s takovou vervou naši pracovníci připravují.“

Josef Podstata

Josef Podstata, ředitel Českého rozhlasu Olomouc

„Po téměř pětiletém snažení dostává olomoucké studio modernizované technické zázemí včetně současného digitálního vybavení a všichni, kteří vysílání připravují, se mohou těšit z podmínek, odpovídajících jednadvacátému století. Za to se sluší poděkovat nejvyššímu vedení Českého rozhlasu. Za celý tým spolupracovníků slibuji, že i nadále budeme naplňovat heslo ‚Žijeme tu s vámi‘. A právě s vámi chceme v budově s krásnou historií prožívat nejžhavější současnost a také věřit v dlouhou a úspěšnou budoucnost Českého rozhlasu v Olomouci!“

Jiří Matějů

Jiří Matějů, vedoucí programu Českého rozhlasu Olomouc

„Přeji nám i vám, ať vysílání Českého rozhlasu Olomouc z nové budovy dělá všem jen radost.“

Vše o nové budově Českého rozhlasu Olomouc naleznete ZDE.

autor: dja
Spustit audio

Související