Hlušovice skrývají mnoho drobných památek a dokonce i Přístav

24. květen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Kostel sv. Petra a Pavla pochází z roku 1926 | Foto: Miroslav Kobza, Český rozhlas

Hlušovice skrývají mnoho drobných památek a dokonce i Přístav

Hlušovice jsou vesnicí ležící v nejplošší rovině Hané severně od Olomouce přímo na březích potoka Trusovky. Patří k tradičním zemědělským obcím, kde se však dá najít i mnoho zajímavých památek a pozoruhodných zákoutí.

Zdejší krajina lákala už zemědělce v době bronzové. V Hlušovicích nám to potvrzují archeologické nálezy datované do období osídlení kulturou popelnicových polí.

Historicky potvrzené osídlení kraje je však o dost mladší. V roce 1271 je uváděn díl Hlušovic jako součást majetku kláštera Hradisko u Olomouce. To by znamenalo, že osada měla v počátcích více majitelů, kteří se o výtěžek vydobytý zdejšími poddanými dělili.

V roce 1303 část obce patřila olomoucké kapitule.  Po roce 1330 patřila obec k vikářských statkům olomoucké kapituly. Majetkem církevních institucí a města Olomouce pak byla vesnice až do roku 1848, kdy se stala součástí olomouckého soudního i politického okresu. Pozoruhodné je, že jen rok před tímto datem se místní sedláci vykoupili z roboty výměnou za stálé platy.

Jako samostatná obec vytrvaly Hlušovice až do roku 1976, kdy se stal součástí Bohuňovic. Po roce 1990 se vesnice opět osamostatnila.

Hlušovice byly vždy středně velkou zemědělskou vesnicí. V roce 1845 se kolem obce začaly prohánět první vlaky na trati Praha – Olomouc a v roce 1870 obepnul železniční násep trati Olomouc – Šternberk vesnici z druhé strany. Zde alespoň vznikla železniční zastávka ulehčující obyvatelům Hlušovic cestování.

Do kostela se z Hlušovic vždy chodilo do Dolan. Uprostřed obce u domu č. p. 5 stávala už od roku 1737 malá kaple zasvěcená sv. Floriánovi. V roce 1930 byla už ve špatném stavu a tak byla zbořena. Jedním z důvodů bylo, že už v té době stál v Hlušovicích kostel sv. Petra a Pavla. Novogotická novostavba byla dokončena v roce 1926.

Sakrální památky však v Hlušovicích najdeme téměř na každém kroku. Nejcennější z nich jsou barokní boží muka trojbokého půdorysu stojící u cesty do Dolan stará přes 200 let. Další boží muka byla postavena v roce 1795 na paměť velkého krupobití, což nám prozrazovala břidlicová deska s pozoruhodným českým nápisem uložená dnes v olomouckém muzeu. Stojí na rozcestí cest,

z nichž po jedné chodívala poutní procesí na Svatý Kopeček. Díky nápisu víme, že tuto stavbu iniciovala obec.

Kromě toho stávalo v Hlušovicích také několik křížů kříže. Muškův kříž stával v poli nedaleko obecního hliníku. Šubův kříž byl obnoven nedávno při cestě do Trusovic a někdejší akátovou alej, z níž zbyl jediný strom, připomíná na okraji dnešní nové čtvrti Kubáčkův kříž. Další dva bílé mramorové kříže, jeden u rybníka a druhý před kostelem, nahradily původní dřevěné v roce 1900.

Čtěte také

Zajímavou památkou je také zdejší pomník padlých z první světové války s bustou T.G.Masaryka. Byl slavnostně odhalen v roce 1938. Přestože doba po válce příliš sochám T. G. M. nepřála, Hlušovický pomník zde nerušeně stál a stojí dodnes.

Hlušovice se v posledních letech velmi rozrostly. Vznikla celá nová čtvrť a obec se díky cyklotrase stává i navštěvovaným místem ze strany obyvatel nedaleké Olomouce. Ti zde hledají klid a také přístav. Tak se jmenuje místní výletní restaurace, kde najdeme dokonce i loď. Cesta sem kolem kyselky je docela pěkný výlet.