Hrad Vikštejn

10. září 2013

Nedaleko města Vítkova, v kouzelné krajině Nízkého Jesení­ku jsou v hustých lesích skryty tajemné zříceniny kdysi slavného hradu Vikštejna.

Pouhé útržky jeho historie zůstaly zachovány až do dnešních dnů, ale i z nich stejně jako ze zbytků mohutných hradních zdí, do nichž zub času a válečné vřavy, které sužovaly tento kraj, vtiskly svou pečet, lze usoudit na bývalý význam tohoto sídla.

Nevíme, kdy a kým byl hrad založen. Tradice označuje za zakladatele Vikštejna Víta z Kravař a dobu jeho vzniku klade do první poloviny 13. století. Nynější sutiny Vikštejna a přestavbami změněná původní dispozice nám však bez podrobného a sys­tematicky vedeného archeologického výzkumu jen stěží odhalí skutečné okolnosti vzniku hradu a jeho dalšího vývoje. K dato­vání hradu může ovšem nemálo přispět jeho název, poloha a typografické určení.

Název Vikštejn, původně Witkenstein, dále Vikstajn, Vikštajn, Wittensayn, Wikkenstayn, Witchenstein, Wietstein, Wycztaien, Wiegkstein, Wiegstein, odpovídá svou stavbou 13. století, kdy hrady jako produkt německé kolonizace přijímaly za své původní vlastní i německé módní jméno, přizpůsobené různým místním obměnám.

V průběhu 13. století, kdy se v zárodcích rodila existence státu a vyhraňoval se vztah mezi právy a mocí panovníka na jedné straně a zájmy a nárokyvznikající šlechty na straně druhé, se také objevuje nový typ hradu, hrad výšinný, pro něhož byla, pokud to bylo možné, volena ostrožní poloha.

Na ostrohu je zbudován i Vikštejn, ze dvou stran (západní a východní) pro sráznou skálu úplně nepřístupný a stejně přirozeně chráněn i ze strany jižní. Hlavní obranné prostředky byly soustředěny na severní šíjovou stranu, po níž šla k hradu původně asi jediná přístupová cesta a kde se dodnes zachovaly zbytky dvou hradních příkopů.

Za historií hradu Vikštejn vás vezmeme v naší rozhlasové pohlednici ve středu 11. září.

autor: kbz
Spustit audio