Imunitní systém je silný bojovník, někdy ovšem bojuje s vlastním organismem
„Alergie nebo autoimunitní choroby jsou, zdá se, jedním z projevů boje naší imunity s námi samotnými,“ vysvětluje doktorka Milena Jeřábková.
Historicky, celé tisíce let, byla obrana těla tužena pro boj se silnými, vážnými, smrtelnými protivníky – s nákazami, epidemiemi i s absencí léků. I pylové alergie jsou zřejmě případem nastartování nepatřičného boje uvnitř těla s neexistujícím nepřítelem. Pramálo asi samotného alergika uklidní, že jde nejčastěji o boj spíš otravný a nepříjemný, jen výjimečně ohrožující život.
Alergologové a imunologové mají dnes poměrně široký arsenál léků. „Někteří pacienti, pravda, alergii neřeší. Jiní zajdou třeba s kožními projevy k dermatologovi. Někdo zkusí třeba volně prodejná antihistaminika,“ popisuje alergoložka. „Alergolog může nabídnout správné potvrzení diagnózy, správné kombinace nových generací léků a koneckonců i výhodnější režim jejich úhrady, jsou-li na předpis,“ dodává Milena Jeřábková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.