Jsem mladá, krásná, úspěšná, vdaná a… piju

1. prosinec 2015

Před pár lety jsem mohla nahlédnout do deníku čtyřicetileté ženy, alkoholičky, která se léčila v Psychiatrické léčebně. Popisovala, jak doma postupně vypila všechno, co měla a jak neváhala jít osm kilometrů do vedlejší vesnice, kde si nakoupila plnou tašku piva a vína a spěchala s tím zpátky domů přes zahrady, aby ji nikdo neviděl. Léčila se už potřetí. Vlastně zkoušela to.

Ze slov MUDr. Andrey Miklovičové vyplývá, že žen alkoholiček výrazně přibývá. Nezáleží na věku, na vzdělání a rodinných poměrech.

Tlak společnosti na výkonnost ženy je obrovský. Maminky nás navíc od malička vedly k tomu, že musíme mít dokonalou domácnost, obstarané děti, spokojeného muže, uklizeno, navařeno, napečeno.

Jenže my dnes musíme navíc skvěle vypadat, sledovat veškeré dění, účastnit se společenského života, být „in“ a ne „out“ a nedávat na sobě znát jakoukoli únavu. Uznejte – to by porazilo i vola.

Ženy často pijí tajně, proto trvá dlouho, než na to vůbec někdo přijde. Přestávají dbát o sebe, o domácnost, přestávají se zajímat o své okolí, i o děti.

Žena, o které jsem se zmínila v úvodu článku, přestala téměř vycházet z domu, dveře otevírala jen na škvírku. Dlouho o svém problému nechtěla slyšet, vinu házela na druhé. Obviňovala, útočila, urážela. Do léčebny ji po velkém nátlaku dostala dcera, která ji našla se zlomenou rukou a rozbitým obličejem na dvorku jejich domu.

Léčení trvá v Psychiatrické léčebně ve Šternberku čtyři měsíce. „Je to ale pouhý začátek a já to vnímám jako naprosté minimum. Pacienti nastupují na léčbu dobrovolně, kdykoli můžou odejít,“ říká primářka Miklovičová a pokračuje: „Každá diagnóza, každá nemoc má svůj doporučený postup. Když to budu chtít uspěchat, nemůžu očekávat, že bude fungovat. Všechno má svůj čas. Není neobvyklé, že se pacientky vracejí.“

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.