Juliova hora – místo bájného Caesarova hradu
O tom, že návrší v centru Olomouce bylo historicky místem významným, nepochybovali ani naši předkové. Věřilo se, že zde stával hrad bájného zakladatele Olomouce Julia Caesara. Právě latinská varianta názvu Juliova kopce nebo hory – Julio-mons, Julio-montium prý dala městu název. Další pověsti vztahující se k místu mluví o hradu germánském.
Říkalo se tu a dodnes říká Na Hradě. Dokonce se tak jmenuje od devatenáctého století zdejší krátká ulice, což zapříčinil Alois Vojtěch Šembera, jazykovědec a znalec historie působící na místní univerzitě a stavovské akademii, který dostal od města úkol ulice pojmenovat.
O tom, že návrší v centru Olomouce opravdu významné bylo, svědčí kupříkladu název ulice Panské, i Žerotínova náměstí. Sídlil zde zemský sněm a soud, bylo tu sídlo fojta i domy významných obyvatel. Fojt byl městským správcem, zástupcem zeměpána ve městě. Dominikáni si tu založili klášter u chrámu, dnes velkolepé barokní stavby od Giovanniho Pietra Tencalay a Domenica Martinelliho, který dal místu název Svatomichalské návrší. Archeologové našli na nejvyšším místě zbytky pravěkého osídlení i nálezy z raného středověku 10. – 12. století.
A dokonce tu v jednadvacátém století archeologové z Národního památkového ústavu skutečně našli také pozůstatky hrádku. Šlo pravděpodobně o takzvaný nový hrádek čili druhý olomoucký hrad, který předcházel zmíněnému fojtství. Pozůstatky věže jsou ukryty pod zemí na nádvoří budovy, která dnes slouží jako katedra historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.