Kaple sv. Antonína nad Javorníkem
Kaple sv. Antotnína - toto místo patřilo v minulosti k vyhledávaným vycházkovým místům obyvatelům Javorníku.
Za jeho proslulost může podle pověsti učitelský pomocník Adam Antonín, která sem prý v zoufalství nad ztrátou milované dívky připevnil kdysi dávno na kmen mohutného dubu obrázek sv. Antonína Paduánského.
Pozoruhodné je, že pověst praví, že dívka zemřela na mučidlech poté, co byla obviněna z čarodějnictví. Učitel prý po ztrátě milované osoby utekl do lesů a o jeho dalších osudech není nic známo.
Tato pověst je pozoruhodná i v té souvislosti, že dochované písemné prameny nepotvrzují, že by v Javorníku byl kdokoliv obviněn z čarodějnictví, takže jak to s tou legendou je, vlastně dodnes nevíme.
I historikové se přiklánění spíše ke druhé legendě vážící se k tomuto místu. Podle ní zde za druhé slezské války v letech 1744-1745 tábořil batalion Chorvatů pod vedením Hegaditze den Wald.
Ti měli chránit rakouské vojsko před vpádem Prusů přes tento hřeben. Na hřebeni však nebyla voda, a tak vojáci trpěli žízní. Začali tedy kopat studnu, až na místě dnešního pramene vytryskl ze země osvěžující pramen.
Jeden z velitelů pak prý vyřezal z vděčnosti z lipového dřeva sochu sv. Antonína a pověsil ji na smrk na místě pramene pitné vody.
Právě do míst, kde později vznikla kaple sv. Antonína jsme vás pozvali v pátek 11. července.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?