Křížový vrch nad Jeseníkem je vyhledávaným cílem poutníků už od 17. století

Neuvěřitelných 170 let už stojí zděná kaple na Křížovém vrchu nad Jeseníkem a ještě dávno před ní zde stála kaple dřevěná. Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v okolí Jeseníku a také vyhledávanou turistickou lokalitu vám představí Mirek Kobza
Při příjezdu do Jeseníku přes Ramzovou určitě nepřehlédnete rozhlednu na Zlatém Chlumu. Zvlášť pozorným turistům neunikne vpravo od rozhledny další zalesněný vrchol, na jehož temeni z lesa vykukuje cosi bílého, jen málo znatelného.
Jen opravdoví znalci zdejší krajiny poznají kapli na Křížovém vrchu, která patřila a dodnes patří spolu se sousední chatou k vyhledávaným cílům poutníků i turistů.
Křížový vrch má nadmořskou výšku 671 metrů a patří horopisně k pobočné hornatině Hrubého Jeseníku, která vybíhá přes Revíz až k údolí řeky Bělé
Tři cesty na vrchol
Silnička vede směrem na Rejvíz a před Dětřichovem kolem zabočí vlevo a vystoupá až k turistické chatě na vrcholu.

Modře značená turistická trasa vede z centra Jeseníku, od autobusového nádraží, přes Smetanovy sady, okolo pomníku postaveného na počest Vincence Priessnitze. Stačí dva kilometry chůze krásnou lesní pěšinou podél zbytků sáňkařské dráhy a jste u cíle.
Neznačená, ale také velmi využívaná cesta, vede od jesenického kina přes kamenný most z roku 1911 ulicí Karla Čapka přímo vzhůru. Z příkré stráně nad tzv. „Pentagonem“ je krásný rozhled na Jeseník, lázně i protější Rychlebské hory. Cesta opak pokračuje lesem k chatám, odsud vlevo a vystoupá až na vrchol.
Holý kopec, kde se pásával dobytek
„Křižák“, jak se zde Křížovému vrchu říká, býval ještě před tím holým vrcholem, kde se pásával dobytek.

Už ze 17. století však máme náznaky o existenci kapličky na tzv. Kravské louce, která zasahovala z Jeseníku až na vrchol kopce. Kaple stávala poblíž selské stezky, která vedla z nedalekých Čertových kamenů směrem na Rejvíz.
Ke zdejšímu obrazu Ježíše Krista zbožní věřící z Jeseníku, jako pokání za své hříchy, nosili dřevěný kříž.
Vycházelo se z místa, kde je most přes říčku Bělou a Horova ulice. Z milodarů věřících pak zde byla postavena křížová cesta. Kaple zde stávala až do 19. století, kdy ji zchátralou opravil sedlák Neugebauer ze Streitové – místní části Dětřichova. Ze Svatého Kopečku u Olomouce dovezl do kaple obraz Matky Boží.
Kaple byla vysvěcena před 170 lety
Kaple však nedostačovala potřebám věřících, byla velmi malá, a tak tehdejší jesenický kaplan Gothard Sax navrhl postavit zde novou zděnou kapli. Měšťan Franz Neugebauer věnoval pozemek a obyvatelé města uspořádali sbírku. Stavba byla zahájena v roce 1845 a už o rok později byla dokončena.

Kaplička měla už tehdy věž, na níž věřící nechali u brněnského zvonaře Karla Steckera odlít 92 kg těžký zvon. V roce 1846 byla kaple vysvěcena a od příštího roku se zde, už v kostele, konaly pravidelné bohoslužby. Později byl původní obraz bohorodičky nahrazen obrazem Svaté Anny a Svatého Jáchyma pocházející z Karlsruhe v Německu.
Počátkem 80. let 19. století byla postavena nová kostelní věž a jako krytina kaple i věže byla použita břidlice.
Na čtyřech ozdobných mramorových deskách na kůru jsou jména mecenášů, kteří přispěli k postavení a obnově kostelíku Sv. Anny na Křížovém vrchu. (Gothard Sax, Franz Neugebauer, Josef Wesse, Willibald Fischer, Josef Peiker, Anton Wilmann, Maria Johanna Faru).

V roce 1989 při znovu vysvěcení kaple byl jesenickými občany znovu obnoven kříž Ježíše Krista - umístěn vpravo od vstupu do kaple. Po levé straně je ještě znát podstavec, kde býval původní kříž.
Každoročně na svátek Sv. Anny se zde koná bohoslužba a pouť. Před válkou byla v letních měsících jednou týdně sloužena mše přímo v kapli.
Pokud sem dorazíte jindy, lze si půjčit klíč od kaple v sousední restauraci, která byla vybudována mimo jiné i pro poutníky, a hosty z lázní, kteří sem často docházeli. Byla několikrát přebudována a dnešní podobu získala na konci devadesátých let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.