Kýla může mít pár milimetrů nebo klidně i desítky centimetrů. Kdysi na ni lidé umírali

23. srpen 2018

„Lékařské metody středověku byly drastické. Řezala se varlata, vypalovalo se to. Medicína ale postoupila, dnes jsme schopni to krásně ošetřit,“ říká MUDr. Alojz Haninec.

Kýla je defekt břišní stěny, tvoří ho branka, ze které vycházejí útroby. „Můžou se uskřinout, zaškrtit, což může mít fatální následky,“ dodává primář chirurgického oddělení přerovské nemocnice. V uskřinuté kýle se zachytí kýlní obsah, který nejde vrátit zpátky do břišní dutiny. Začne otékat, uzavře se cévní zásobení.

„Problém nastává, když je tam střevo, které může odumřít a prasknout,“ popisuje lékař. Proto je důležité si kýlu hlídat, a jakmile člověk cítí bolest, místo mu ztuhne nebo zarudne, je potřeba navštívit chirurgické oddělení. „Říká se, že do šesti hodin od uskřinutí by měl být pacient odoperován,“ doplňuje.

Kýlu můžeme zaměnit třeba se zvětšenou uzlinou, varikózní žilou nebo zánětem. „Lékař by měl pacienta řádně vyšetřit a situaci vyhodnotit,“ uzavírá lékař.

 

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová