Líšnice, Velký Kosíř a Zákřov

4. květen 2011

Do líšnického polesí nedaleko Mohelnice, kde kdysi stával hrad mocného rodu pánů z Kunštátu vás zavedeme ve středeční rozhlasové pohlednici. Hrad nesl jméno Líšnice a dnes už po něm zbyly jen nepatrné stopy. Stopy v historii jsou však mnohem viditelnější.

Ve čtvrtek vysíláme Dobrý den z Čech pod Kosířem a to nesmí chybět pohlednice z Velkého Kosíře.

Velký Kosíř - vrchol v zimě

O víkendu si připomeneme výročí konce II. světové války v našich krajích. I v našem kraji najdeme místa, které toto nejstrašnější období v dějinách lidstva zasáhlo více, než by si přála. takovím místem je i malá vesnička Zákřov nedaleko Přerova, která byla po stovkách let historického vývoje poznamenána tragickou událostí vyvolanou nesmyslným fanatismem nacistů. I o tom bude páteční rozhlasová pohlednice od Pradědu na Hanou, kterou vám pošle - stejně jako všechny předešlé i budoucí - Mirek Kobza.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.