Není to apokalypsa, ale ani legrace. Nezbývá už konečně, než dát na doporučení odborníků i autorit
Den za dnem se mění počty nakažených novým typem koronaviru u nás, rozličné zprávy pak chodí i z karanténních oblastí regionu. Nezbývá už konečně, než skutečně dát na doporučení odborníků i autorit. Jinak se viru nezbavíme.
Není to jen tak, vezmeme-li v potaz nevyzpytatelnost šíření viru a na druhé straně jakousi setrvačnost onoho šíření. „Apeluju na co možná největší dodržování hygienických i aktuálních společenských opatření. Tam, kde platí nařízená karanténa, mohu jedině trvat na stanoveném režimu pro dotčené obyvatele. Jen tak lze opravdu očekávat zlepšení,“ míní například epidemioložka Jana Vlčková z Lékařské fakulty Univerzity Palackého.
Viry „dnes rozeseté“ pak bohužel budou „zítra potvrzené.“ Neboli také čím dřívější a zodpovědnější dodržování hygieny a omezení sociálních kontaktů, tím větší šance se v dohlednu dočkat obratu situace k lepšímu.
Doktorka Vlčková je jednou z aktuálních dobrovolných personálních posil v týmu krajských hygieniků. „Věřte, že současné nasazení tady na Krajské hygienické stanici je více než vysoké,“ popisuje ve vysílání.
„Lékárníky v Česku zachraňuje i výpomoc studentů farmacie, ty v karanténních oblastech často i risk vlastního zdraví, neřkuli něčeho většího – to podle jejich věku,“ líčí zase situaci prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. A opět naléhavě prosí o soudnost – od zvážení zdravotního stavu a nutnosti do lékárny teď chodit až po maximální ohleduplnost – neskupovat léky na bolest, dodržovat individuální vstupy do lékáren a preferovat minimální přímý kontakt také s lékárníky; ještě je totiž můžeme potřebovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.