Nová zpráva z konce světa

29. duben 2014

Tak se jmenuje zatím poslední dokument filmaře Marka Dušáka, který mapuje život v nejsevernější části Olomouckého kraje.

Osm let žije i se svou rodinou v malé osadě Kamenička na Javornicku. Manželka tady při procházce objevila dům a na prodej. Koupili ho a opravili. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se na toto klidné místo nepřesunuli z Prahy.

Příběhy sbírá Marek Dušák na nejrůznějších místech, samozřejmě také v hospodě. Je jich hodně (těch příběhů, hospod už méně), žije přece v drsné krajině, poznamenané odsunem původního obyvatelstva. Dva roky dokonce jednu hospodu vedl a je to pro něj nezapomenutelný zážitek.

Od roku 1991 je na volné noze. Zpracovává především vlastní náměty, působí jako producent a koproducent. Spolupracoval s celou řadou zahraničních společností. Přednáší v oblasti elektronických masmédií, mediálních tréninků a v oblasti prezentace nevládních organizací.

Marek Dušák natočil řadu filmů, z nichž mnohé uspěly na festivalech. Např. "Teď ve svém štěstí prosím o pomoc", "Každý den, když otevřete noviny", "Desátá sezóna" nebo "Běžní podezřelí". "Nová zpráva z konce světa" měla premiéru v České televizi před pár týdny. Mapuje život v českém výběžku obklopeném ze tří stran Polskem. Jací jsou lidé, kteří tu žijí a jak tento kraj vidí "přistěhovalec"?

Odpovědi uslyšíte v pátečním dopoledním vysílání. Marek Dušák byl naším Hostem ve studiu 2. května.

autor: voj
Spustit audio