Od parní vodárny na střechu věžového vodojemu. Výprava za poznáním procesu čerpání, úpravy a distribuce vody

20. květen 2024

Parní čerpací stanice na pitnou vodu se dochovala na okraji Olomouce v Černovírském lese. Vybudována tu byla v roce 1889 na základě hydrogeologických průzkumů po zrušení pevnostního statutu Olomouce. To se dozvídáme od našeho prvního průvodce, se kterým nahlédneme také do černovírské úpravny vody.

Pohled ze střechy věžového vodojemu v Olomouci

Už v 19. století byla voda z Černovíra hnána do kopce na Tabulový Vrch, do míst kde dnes stojí věžový vodojem. Jde o výjimečnou stavbu. Nad třinácti bytovými patry jsou tři další technická. V těchto prostorech jsou umístěny dva bazény, ze kterých teče pitná voda do nejvýše položených olomouckých staveb napojených na rozvod.

Projděte si je spolu s námi a rozhlédněte se i ze střechy, odkud je vidět nejen přes město k Nízkému Jeseníku, ale také ke stavbě patřící k historickému vodojemu z 19. století. Dozvíte se, z jakých pramenišť a jakými cestami pitná voda do olomouckých domácností proudí.

Pořad Přímo z místa na střeše věžového vodojemu na Nové Ulici
autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.