Od Pradědu na Hanou

7. září 2011

Dřevohostický les, Silnice Vidly - Karlova Studánka, Vidnavské kostely a kaple.

Na tato tři místa nás v týdnu od 5.9. - 9.9. pozve Mirek Kobza.

Dřevohostice jsou malebným městečkem v údolí říčky Moštěnky na Přerovsku. Pozoruhodný je zdejší zámek, zajímavá zvonice, lidové stavby či farní kostel. Návštěvník tohoto města na dohled od památného Hostýna by však neměl pominout také přírodní krásy zdejšího kraje. Zdánlivě jich není mnoho – okolní krajina je po staletí intenzivně zemědělsky využívána a byla tak přetvořena člověkem k jeho obrazu tak, že její původní tvář zůstává skryta. Ne však všude, místy přece jen najdeme lokality, které se původní přírodě alespoň přibližují a k těm rozhodně patří i Dřevohostický les. Více uslyšíte ve středu 7. září.


Zejména cyklisté se v posledních letech často vydávají do Alp nebo jiných evropských velehor a jejich cílem, jsou také horské silničky, které proslavují velké etapové silniční cyklistické závody jako Tour de France Giro d Italia či další. Tak se dnes můžeme potkat třeba na slavné silnici z Brücku do Heiligenbluthu zvané Grossglockner Hochalpenstrasse se stále větším počtem funících cyklistů, kteří vás pozdraví ahoj.
Naše hory samozřejmě nestoupají do takových závratných výšek, i zde ale najdeme silničky, které dají kopcům milovným bikerům pořádně zabrat. Jednou z nich je také horská silnička vedoucí z Karlovy Studánky směrem k osadě Vidly.
Ta je pozoruhodná zejména díky své historii, ale třeba i tím, že vede malebnou lesnatou krajinou až do výšky přes 1000 metrů. Kudy se na ni vydat, uslyšíte ve čtvrtek 8.září.

Vidly - Karlova Studánka

První písemná zmínka o Vidnavě pochází z r. 1291 z listiny vydané biskupem Tomášem II. farní okrsek pravděpodobně zřízen ve stejnou dobu jako město, ovšem v základní listině o tom není žádná zmínka. Už v roce 1284 je v záznamech uváděn kněz Jindřich. Zajímavé je, že zdejší fara byla velmi výnosná díky velkému hospodářskému zázemí a byla přidělována kněžím, kteří studovali v zahraničí. Financovala jejich studia a za ně ve Vidnavě sloužil zástupce – tzv. Oltářník.
Husitské války měly pro Vidnavu zničující následky. 20 března 1428 táborité vypálili město i s kostelem a farou. Právě zde začíná první z přestaveb kostela Sv. Kateřiny Alexandrijské. Na základech gotického chrámu ze 13. století byl kostel postupně obnovován a přestavován. Z původního chrámu se dodnes zachoval gotický portál v předsíni jeho západního průčelí.Jaké další svatostánky ve Vidnavě najdeme, zjistíte v našem vysílání v pátek 9.září.

Vidnava - gymnaziální kostel
autor: kbz
Spustit audio