Od Pradědu na Hanou

31. květen 2012

Většina cestujících ze Šumperka do Olomouce, pokud volí cestu vlakem, dnes míří přes Zábřeh. Přeprava zboží v dobách dávno minulých se však řídila jinými zákony. Bylo potřeba propojit i místa do doby vrcholného rozvoje železniční dopravy spojená jen nekvalitními silničkami pro povozy formanů.

A tak se začaly budovat lokální tratě, případně dráhy, které měly nadregionální význam, byť dnes bychom na nich dálkové rychlíky hledali marně. A to je případ i tzv. Moravské pohraniční dráhy, která dnes spojuje velká města Olomouckého kraje - Olomouc, Šternberk, Uničov, Šumperk, ale třeba i Hanušovice s Jeseníkem.

Do její historie nás zavede Mirek Kobza ve čtvrtek 31. května ve své rozhlasové pohlednici.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.