Od Pradědu na Hanou: Bohutín

14. červen 2012

Obec má příhodnou a malebnou polohu na konci rudského Pomoraví, a to při levoboční straně údolí. Od severu a východu ji chrání nejjižnější výběžky losinské vrchoviny.

Nejstarší osídlení se nacházelo v úžlabí mezi Burdovým vrchem (490 m) a Zbovou (466 m). Dnes je zástavba rozložena zčásti na nivě řeky Moravy (310m nad mořem) a zčásti postoupila výše na svahy zmíněných kopců.

V souvislosti s polohou je třeba uvést, že Bohutín patřil k význačným zeměpisným pojmům. Bezprostředně se jím ohraničoval počátek úrodného Hornomoravského úvalu. Po novodobém vytyčení geomorfologického členění sahá až sem Mohelnická brázda, která jako samostatný celek nahradila svým názvem severní část úvalu. Doplňme, že po stránce etnografické je Bohutín významný tím, že na severu je poslední výspou Horní Hané.

Právě sem se Mirek Kobza vydá ve své páteční rozhlasové pohlednici.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.