Od Pradědu na Hanou: Bušínov aneb Bozeňov

15. březen 2012

Když se v Zábřehu v létě chcete vydat někam za koupáním, odpočinkem a rekreací – jedním z hlavních míst je chatová oblast Dolního Bušínova. Takto to ale v Zábřehu řekne jen málokdo – tam se totiž jezdí na Bozeňov. Oba tyto názvy patří chatové a rekreační osadě asi deset kilometrů jihozápadně od Zábřeha.

Oblast je umístěna v poměrně úzkém lesnatém údolí Bušínovského potoka pramenícího pod silnicí mezi Křižanovem a Hynčinou. Pávě zde v centru osady se potok stéká s dalším významným tokem – Jahodnou, na které byly v minulých letech vybudovány dvě přehrady.

Oba tvary - Bozeňov a Bušínov jsou správně. Na místě dnešní osady totiž stávala vesnička, jejíž historie sahá až do 13. století a která používala oba názvy. V listině z roku 1273 je mezi vesnicemi přifařenými do poměrně vzdálené Zvole uváděna ves Pobitz. Později je její název uváděn jako Bozdiaynow a ještě později Buzinov.

A právě historii tohoto místa, dnes určeného pro rekreaci, bude věnováno páteční putování Mirka Kobzy.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.