Od Pradědu na Hanou: Chrastice

28. listopad 2012

Cestou na lyže nebo za příjemnou procházkou do oblasti Starého Města pod Sněžníkem, můžete narazit na šipku směřující vás do vesnice jménem Chrastice.

Pojedete – li malebnou železnicí, tak vás možná motoráček přímo vyplivne u zeleně natřené dřevěné budky s cedulí ve stejném znění. Právě jste se ocitli v jedné z malebných osad údolí, kterému se kdysi říkalo "zlatý kout".

Chrastice nalezneme jihozápadně od Starého Města na svazích předhůří masívu Králického Sněžníku. Právě ona vlaková zastávka je nejnižším bodem obce a odsud se dá pokračovat směrem vzhůru nejprve údolím Chrastického potoka a dále kolem jednoho z jeho přítoků.

I když to tak nevypadá, obec má střední nadmořskou výšku 550 metrů a sněhu tu bývá opravdu habaděj. Ne nadarmo byly Chrastice spolu se sousedními Hynčicemi jedním z center lyžování na Staroměstsku ještě dávno před současným lyžařským boomem.

Do historie Chrastic vás vezme Mirek Kobza ve své rozhlasové pohlednici 29. listopadu.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.