Od Pradědu na Hanou: Hartíkov

14. leden 2013

Hartíkov je dnes místní částí Bušína, kterou najdeme na svahu jižního výběžku Hanušovické vrchoviny asi tři kilometry severozápadně od Rudy nad Moravou.

Když se sem vydáte z mateřské obce, nejprve zamíříte do hluboce zařezaného údolí Bušínského potoka do temnoty smíšeného lesa. Asi po kilometru odbočíte vpravo, přejdete potok a po silničce začnete stoupat do Hartíkova.

Z nadmořské výšky 390 metrů musí cesta na dalším kilometru vystoupat sto metrů výškových, a tak se není co divit, že se silnička klikatí jako had a místy se zařezává do skalních výstupů hor. Když cesta opustí les, přivítá vás horská louka a za ní vesnička jako malovaná.

A právě do její historie vás pozve Mirek Kobza ve své rozhlasové pohladnici v pátek 18. ledna.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.