Od Pradědu na Hanou: Hranické Loučky

Na cestě údolím Bečvy se jednou Mirek Kobza rozhodl prozkoumat onen hřeben vypínající se nad řekou na jejím levém břehu. Odděluje od sebe údolí Bečvy od nivy řeky Luhy – jednoho z přítoků Bečvy, který spatřuje světlo světa v Oderských vrších a jehož nížinou vede ona stará hlavní silnice z Olomouce do Ostravy.

Když se na onen hřeben podíváte od Bečvy, zdá se vám pěkně vysoký. Také když se jej rozhodnete na kole vyšlapat, určitě vás budou bolet nohy. Proto Mirka docela překvapilo, když při pohledu na mapu zjistil, že maximální výška těchto kopců je kolem350 metrů.

Vydal se tedy z Milotic nad Bečvou odbočkou z hlavní silnice směrem na Heřmanice. Nejprve vyšlapal jeden kopeček, pak klesl do údolíčka Milotického potoka, který zde nedaleko pramení, aby se potom opět škrábal k jednomu z cílů svého putování, k nevelké osadě Hranické Loučky.

Do její historie vás zavede ve své rozhlasové pohlednici, ve středu 4. dubna.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.