Od Pradědu na Hanou: Jestřebí

11. leden 2012

Jestřebí leží v kotlině uprostřed vyvýšeniny vypínající se nad městem Zábřehem, nazývané Mírovská vrchovina. Střední nadmořská výška obce je 365, což se nezdá moc, ale kdo někdy v Jestřebí byl v zimě, potvrdí, že tady už jste jistojistě v horách. Umí tady pěkně fičet a cesta do Jestřebí za větru a sněžení je mnohdy docela adrenalinový zážitek.

Další, co člověka přesvědčí, že Jestřebí je vesnicí v horách, jsou bezesporu výhledy. Už při cestě od Zábřeha se poutníku otevře nádherné panorama kotliny řeky Moravy, neopomine celkový pohled na město Zábřeh, blíže k nám uzavře výhled masív Bílého kamene s Vítošovským lomem a o kousek dál je pak ke shlédnutí celé panorama Jeseníků,

Projedeme–li obcí a vystoupáme na náhorní plošinu směrem k Pobučí, jsou odsud výhledy obohacené ještě o masív Hrubého lesa a také jižního výběžku Orlických hor. Postavit zde rozhlednu, byla by to zejména pro cykloturisty a v zimě běžkaře docela vyhledávaná atrakce. Otevřely by se totiž ještě rozhkledy k Mohelnici a dále k Olomouci a to by rozhodně za úvahu stálo.

I vy se můžete s Mirkem Kobzou rozhlédnout do kraje ve středu, 11. ledna.

autor: kbz
Spustit audio