Od Pradědu na Hanou: Jezernický viadukt

21. únor 2013

Jeli jste někdy do Jezernice? Při odbočce z hlavní silnice vás čeká před vjezdem do obce monumentální slavobrána v podobě unikátní technické památky – jezernického viaduktu.

Už od mladší doby kamenné žijí v oblasti kolem dnešní obce Jezernice lidé. Historicky máme existenci obce potvrzenu k roku 1353, kdy přináležela k Drahotušskému panství.

Až do devatenáctého století žili lidé v Jezernici pokojným životem obyvatelů zemědělského kraje. To už ale měla čekat obyvatele zásadní změna, o které se uvažovalo ve Vídni.

Roku 1829 profesor vídeňské polytechniky František Xaver Riepl přišel s nápadem vybudovat železnici z Vídně přes Moravu do Bochnie v Haliči s odbočkami do Brna, Olomouce, Opavy a haličských solných dolů. Hlavními důvody pro stavbu byla lepší přeprava soli, uhlí, železa, potravin a vojska, jak se praví v návrhu pro vydání licence.

Jezernický viadukt

Tu dostala akciová společnost složená zejména z vídeňských bankéřů v roce 1836 a téhož roku se začalo ve Vídni se stavbou kolejí.

Proč byl potom postaven onen viadukt, zjistíte v rozhlasové pohlednici Mirka Kobzy v pátek 22. února.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.