Od Pradědu na Hanou: Jindřichovská papírna

Obec Jindřichov existuje teprve od roku 1953, místní název Jindřichov je však znám již v roce 1862, tedy v době, kdy se zde začalo s výstavbou papírny.

Ta vznikla na místě obilního mlýna a její místopisné zařazení nebylo zpočátku právě jednoduché. Rozkládala se totiž na pozemcích patřících ke katastrům tří obcí – Pustých Žibřidovic, Vikantic a Habartic.

Teprve po roce 1945 vznikla z částí jmenovaných obcí obec nová, která převzala zažité jméno Jindřichov.

Tehdy v roce 1862 koupil onen vysloužilý mlýn Josef Abrahám Winternitz a požádal u císařsko-královského okresního úřadu ve Vízmberku o povolení k jeho přestavbě a k výrobě papíru.

Pokud vás zajímá, jak tenkrát vyřízení takové žádosti vypadalo a jak dlouho trvalo, pak vězte, že k jejímu podání došlo 12. května 1862 a již 27. května téhož roku, tedy po patnácti dnech, se na místě sešla komise, která týž den výstavbu schválila a povolila.

O další historii jindřichovské papírny se více dozvíte od Mirka Kobzy v jeho rozhlasové pohlednici Od Pradědu na Hanou ve středu 3. dubna.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.