Od Pradědu na Hanou: Karlov pod Pradědem

14. únor 2013

Karlov je dnes zejména lyžařskou oblastí, kde se scházejí milovníci zahnutých prkének jak sjezdových, tak i bežeckých.

Množství penzionů, hotelů, sjezdovek a dalšího turistického zázemí sem láká lyžaře z okolí blízkého i vzdáleného. V letních měsících je zase Karlov místem, odkud se dá nejlépe poznat jedno z nejvýznamnějších míst CHKO Jeseníky – rezervaci ve Velké Kotlině.

Právě z Karlova totiž vychází naučná stezka, která nás proti proudu Moravice zavede až k chatě Ovčárna pod Pradědem právě Velkým Kotlem.

Dnes už Karlov do jisté míry splývá se svou mateřskou obcí Malou Morávkou, v době jeho založení bychom však přecházeli nejen z obce do obce, ale dokonce z panství do panství. Zatímco Malá Morávka byla domíniem Řádu Německých rytířů, údolí Moravice na severozápad od obce patřilo k panství Janovickému.

Jak to bylo s historií Karlova dále, se dozvíte v naší rozhlasové pohlednici v pátek 15. února.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.