Od Pradědu na Hanou: Kostel ve Zvoli
Jako maják svítí do daleka rovinou kolem řeky Moravy vysoká věž kostela Neposkvrněného početí Panny Marie ve Zvoli na Zábřežsku.
Kostel bychom ve Zvoli nalezli již velmi brzy. První zmínka o vesnici pochází z roku 1373, kdy obec patřila k poddaným vesnicím mohelnické provincie, kterou vlastnil olomoucký biskup.
Už v roce 1375 listiny potvrzují, že obec sice byla přifařena do Mohelnice, ale stál v ní filiální kostel. Není se co divit, vesnice leží uprostřed oblasti, kde již v té době stálo více obcí, které patřily biskupům a z nichž to bylo do Mohelnice přece jen docela daleko.
Původní kostelík v Zvoli byl zasvěcen sv. Jiljí. O jeho podobě v nejstarších dobách toho mnoho nevíme, za to však známe místo, kde stával. Podle historiků to bylo na druhé straně dnešní silnice, přibližně v místě, kde dnes stojí zvolská škola.
Samostatná farnost vznikla ve Zvoli někdy kolem roku 1400. Je však pravdou, že kostel si dlouho svých vlastních farníků neužil. Za husitských válek byl, stejně jako mnoho dalších na biskupském panství, pobořen.
Husité jej sice zničili, ale v roce 1444 byl kostelík opět vysvěcen. Kolem přelomu 16. a 17. století byl kostelík zvětšen a ještě před Bílou horou v roce 1611 opět přestavěn.
Chrám pak sloužil až do osudného data 27. září roku 1854. Tehdy zachvátil kostel obrovský požár a celá stavba do základů lehla popelem.
Podoba starého kostelíka se nám ale přece jen zachovala, alespoň na staré kresbě, která je v kopii na zdejším obecním úřadě.
Více o současném kostele ve Zvoli vám prozradíme v pátek 4. října.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://olomouc.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.