Od Pradědu na Hanou: Pátrání po původním kostele v Hranicích

27. listopad 2012

Zakladatelem Hranic byl podle legendy ve 2. polovině 12. století poustevník Jurik, mnich benediktinského rajhradského kláštera, přišel prý přišel do zdejší oblasti v roce 1167, aby tento kraj, do té doby pohanský, na žádost olomouckého biskupa christianizoval.

Při tom prý založil osadu Hranice (locus Granice), kterou v roce 1251 povýšil moravský markrabě Přemysl Otakar na město.

Podle tradice byl už za Jurika postaven i nejstarší kostelíček pod hluzovským kopcem zasvěcený Narození Panny Marie. Pravdou ovšem je, že potvrzené zprávy o něm máme až z 15. století.

Do jeho historie nahlédneme v rozhlasové pohlednici Mirka Kobzy ve středu 28. listopadu.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.