Od Pradědu na Hanou: Šerák
Daleko široko je znám Šerák, hora 1351 metrů vysoká. Vévodí na západním okraji keprnické větve Hrubého Jeseníku.
Každý, kdo se svezl lanovkou, si pamatuje navždy její temeno, ze kterého je krásný výhled do okolních hor, ale třeba i do vzdálených Krkonoš.
Vrchol Šeráku lákal milovníky hor již v minulém století, především z nejblíže položeného města Frývaldova (Jeseník).
Proto, když se zde v roce 1881 ustavil Moravskoslezský horský spolek, měl ve svém programu zejména postavení chaty na Šeráku. Vhodná příležitost nastala pak v době budování železnice přes Ramzovou. Jejím otevření v roce 1888 se jeho dostupnost velmi přiblížila.
Současná budova chaty byla dána do provozu v roku 1894. Stalo se tak rok po vyhoření malé srubové útulny. Pocházela z doby krátce před touto pohromou. Nová bytelná stavba z kamene měla natrvalo odolávat zubu času a nevlídnému povětří, obvyklému v dané krajině.
Na Šerák se vydáme s Mirkem Kobzou ve čtvrtek 28. února.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.