Od Pradědu na Hanou: Studená Loučka

15. srpen 2012

Studená Loučka je známá zejména a řidičům a to díky své poloze na hlavní silnici I/35¨z Mohelnice do Moravské Třebové.

Současná silnice zde tvoří okolo obce velkou zákrutu. Proslulost mezi řidiči dává této vsi také motorest umístěný právě u této silnice. Z ní odbočuje také páteřní komunikace vlastní vesnice Studená Loučka, která se na hlavní silnici za obcí opět napojuje.

Střední nadmořská výška Studené Loučky je úctyhodných 540 metrů nad mořem. Nejvyššími vrcholy v okolí Studené Loučky je 582 metrůvysoký Hekelův kopec a přibližnou stejnou nadmořskou výšku má i vrchol kopce Větrník, na kterém stojí telekomunikační věž.

Studená Loučka je pramennou oblastí. Přímo v obci pramení jeden z pravobřežních přítoků Mírovky. Katastr Studené Loučky má rozlohu 686 hektarů. Je složen většinou z luk a méně kvalitních polí. Velký podíl má také lesní půda. Jméno Studená Loučka i přeložený název Kaltenlautsch vyjadřují to, co pochopí každý, kdo sem přijede v době, kdy počasí zrovna nepřeje. Je tu zima, a proto je tato loučka studená.

Více už prozradí Mirek Kobza ve své rozhlasové pohlednici ve čtrvtek 16. srpna.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...