Od Pradědu na Hanou: Studená Loučka

15. srpen 2012

Studená Loučka je známá zejména a řidičům a to díky své poloze na hlavní silnici I/35¨z Mohelnice do Moravské Třebové.

Současná silnice zde tvoří okolo obce velkou zákrutu. Proslulost mezi řidiči dává této vsi také motorest umístěný právě u této silnice. Z ní odbočuje také páteřní komunikace vlastní vesnice Studená Loučka, která se na hlavní silnici za obcí opět napojuje.

Střední nadmořská výška Studené Loučky je úctyhodných 540 metrů nad mořem. Nejvyššími vrcholy v okolí Studené Loučky je 582 metrůvysoký Hekelův kopec a přibližnou stejnou nadmořskou výšku má i vrchol kopce Větrník, na kterém stojí telekomunikační věž.

Studená Loučka je pramennou oblastí. Přímo v obci pramení jeden z pravobřežních přítoků Mírovky. Katastr Studené Loučky má rozlohu 686 hektarů. Je složen většinou z luk a méně kvalitních polí. Velký podíl má také lesní půda. Jméno Studená Loučka i přeložený název Kaltenlautsch vyjadřují to, co pochopí každý, kdo sem přijede v době, kdy počasí zrovna nepřeje. Je tu zima, a proto je tato loučka studená.

Více už prozradí Mirek Kobza ve své rozhlasové pohlednici ve čtrvtek 16. srpna.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.