Od Pradědu na Hanou: Sušice u Přerova
Jméno Sušice často lidem asociuje známé jihočeské městečko proslavené výrobou zápalek. My se ale s Mirkem Kobzou vydáme na cestu na kole z Přerova do Lipníku a zastavíme se u malebné stejnojmenné vesnice, posazené přímo na místě, kde se z roviny kolem Přerova zvedají první kopce krajiny Záhoří.
Obec má do dnešní doby krásně zachované ulicové uspořádání historického centra obce. Poměrně velké domy jsou na sebe nalepené štíty, a když se podíváte na internet na staré katastrální mapy, vidíte, jak se za nimi táhnou do daleka lány pozemků.
Toto uspořádání vesnice má své kořeny patrně velmi dávno. Vždyť první zmínka o Sušici u Přerova pochází již z nejstarší listiny o zřízení olomouckého kláštera Hradisko, kdy mu olomoucký kníže Ota I. daroval obce na celé Moravě a mezi nimi je jmenována právě i Sušice.
V majetku kláštera Hradisko byla obec ještě i ve 12. století, ve 13. století se objevují v listinách světští šlechtici, kteří používali přídomek „ze Sušice“.
Jestli se jednalo o majitele obce nebo jen o leníky církevních majitelů panství není zcela jasné. Nicméně, rod vladyků ze Sušice se v historii objevuje již v polovině 14. století a drží obec až do roku 1392, kdy ji vykupuje markrabě Jošt a dává ji do majetku olomoucké kapituly.
V Sušicích nelze minout kapli Navštívení Panny Marie z roku 1935. Stojí v centru obce na místě, kde původně stávala jen zvonička. Je to doklad víry zdejších obyvatel, kteří toužili po vlastním svatostánku. Jinak se odsud po celou dobu docházelo do kostela do Pavlovic.
Více vám prozradíme v naší rozhlasové pohlednici ve čtvrtek 3. října.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.