Od Pradědu na Hanou: Tatenické nádraží
Tentokrát se v pravidelné rozhlasové pohlednici z kraje mezi Pradědem a Hanou projedeme vlakem, abychom si vychutnali průjezd přes pravděpodobně nejpodivnější železniční zastávku v okolí. Najdeme ji v Tatenici.
"Nedávno jsem se poněkud zasnil na cestě vlakem z Prahy domů a když jsem se probudil, byl jsem, ač za jasného dne poněkud zmatený. Léta jsem měl zažité, že za Krasíkovem vlak vjede do tunelu – mimochodem nejstaršího na celé této trati, pak mine žlutou budovu tatenického nádraží, projede nad loukami u vesnice a zmizí v zářezu, který jej zavede dále k Hoštejnu. Jenže dnes už je to všechno úplně jinak" říká autor pohlednice Mirek Kobza.
Starý tunel už dávno neslouží svému účelu a místo něj se vlak přežene v Krasíkově přes nový betonový most a ponoří se do hory, kterou bude cestovat téměř kilometr. "Až v rouře nového Krasíkovského tunelu, který má délku přes 1100 metrů mi to došlo, že tato moje utkvělá představa o cestování vlakem údolím Moravské Sázavy skončila definitivně přesně ve 20:00 hodin dne 23. srpna roku 2004" dodává Mirek Kobza.
"Tehdy byl zastaven provoz na staré trati a byl převeden na nový koridor. Cestování je modernější a rychlejší, ale přece jen mi je líto, když na místě bývalé zastávky v Tatenici už dnes nikdo nepozná, že tady kdysi čundráci - včetně mě, čekali na vlak."
Další vzpomínky na tatenické nádraží poslouchejte ve čtvrtek 7. listopadu v 8:50 nebo v repríze v 15:40 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.